Tom Hanks Kimdir? Biyografisi, Oynadığı Dizi ve Filmler

0

Tom Hanks’un eğitimi, kariyeri, özel hayatı, filmleri, ödülleri ve unutulmaz replikleri hakkında bilgi edinin.

Tom Hanks Eğitimi ve Kariyer Başlangıcı

Tom Hanks, 9 Temmuz 1956 tarihinde Kaliforniya’da doğmuştur. İlkokul ve ortaokulu Ohio’da bitirmiştir. Daha sonra ise Güney Kaliforniya Üniversitesi’ne giderek tiyatro okumuştur. Üniversite yıllarında başladığı tiyatro çalışmalarıyla oyunculuk kariyerine ilk adımını atmıştır.

Hanks’in kariyerinin başlangıcı genellikle komedi dizilerinde ve filmlerinde yan rollerde gözükmekle olmuştur. Tom Hanks, Bosom Buddies, Happy Days, Family Ties gibi televizyon dizilerinde küçük roller almıştır ve kariyerine bu şekilde devam etmiştir.

İlk önemli rolü ise 1984 yılında çekilen Splash filmiyle gelmiştir. Bu filmdeki performansı sayesinde Hanks, Broadway yapımı Lucky Guy oyununda gözükmüş ve buradaki oyunculuk performansı sayesinde de En İyi Oyuncu dalında Tony Ödülü’ne aday gösterilmiştir.

Tom Hanks’in kariyer başlangıcı oldukça zorlu olmuş olsa da azmi ve yeteneği sayesinde başarılı bir oyunculuk kariyerine sahip olmuştur.

Tom Hanks Kariyerindeki Dönüm Noktaları

Tom Hanks kariyerinde birçok dönüm noktası yaşamıştır. 1988 yılında oynadığı Big filmi ile büyük çıkış yakalayan Hanks, bu filmle Oscar’a aday gösterilmiştir. Bu film, onun kariyerindeki ilk büyük başarıdır.

1993 yılında gösterime giren Philadelphia filmi, Hanks’in kariyerinde büyük bir dönüm noktası olmuştur. Bu filmde canlandırdığı AIDS hastası avukat karakteri ile büyük beğeni toplamış ve En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazanmıştır.

Hanks’in kariyerindeki bir diğer dönüm noktası, 1994 yılında gösterime giren Forrest Gump filmi ile yaşanmıştır. Bu filmde canlandırdığı Forrest Gump karakteri ile En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazanarak büyük bir başarı elde etmiştir.

2000 yılında gösterime giren Cast Away filmi, Hanks’in kariyerindeki bir diğer dönüm noktası olmuştur. Bu filmde canlandırdığı kargo uçağı kazasından kurtulan bir adamı konu alan film, Hanks’in oyunculuk yeteneğini bir kez daha kanıtlamıştır.

Bunlarada Göz Atın :
Alexandra Holden Kimdir? Biyografisi, Oynadığı Dizi ve Filmler

2013 yılında Captain Phillips filminde korsanların saldırısına uğrayan bir gemi kaptanını canlandıran Hanks, bu filmle de kariyerinde yeni bir dönüm noktası yaşamıştır.

Tom Hanks Özel Hayatı

Tom Hanks, 9 Temmuz 1956’da Concord, California’da doğdu. Babası, itfaiyeci olan Tom Hanks‘in ailesi, boşanacak ve tekrar evlenecek kadar, pek de stabil bir aile hayatı geçirmedi. Tom Hanks, ilkokulda okumaya başladığı yıllarda, müzikal performanslara katılmaya başlayarak, oyunculuğa olan ilgisini keşfetti.

Bir tiyatro şirketinde staj yapmaya başlayan Tom Hanks, oyunculuk kariyerine adım attı. Daha sonraları ise televizyon dizilerinde boy göstererek, geniş kitlelerce tanınmaya başladı. Üniversite yıllarında, tiyatro bölümünü bitirmek yerine, Los Angeles’a taşınarak, doğrudan oyunculuk kariyerine odaklanmaya karar verdi.

Tom Hanks, oyunculuk kariyerinde öne çıkan birçok filme imza atmış olsa da, özel hayatıyla da adından sıkça söz ettiriyor. 1988 yılında yazar ve aktris Rita Wilson ile evlenen Tom Hanks, bu evlilikten iki çocuk sahibi oldu.

Evlilikleri boyunca, medyanın ilgisinden mümkün mertebe uzak duran çift, Hollywood’un en uzun ömürlü evliliklerinden birine sahip. Aynı zamanda, Tom Hanks, film setlerinde olduğu kadar hayır işlerinde de aktif rol alarak, toplumun birçok farklı kesimine yardım eli uzattı.

Tom Hanks Oynadığı Dizi ve Filmler (Tablo)

Tom Hanks kariyeri boyunca birçok unutulmaz filmde ve dizide rol almıştır. İşte Tom Hanks’in oynadığı bazı önemli filmler ve diziler:

  1. Forrest Gump (1994)
  2. Saving Private Ryan (1998)
  3. The Green Mile (1999)
  4. Cast Away (2000)

Ayrıca Tom Hanks bazı popüler dizilerde de rol almıştır, bunlardan bazıları ise şunlardır:

  • Bosom Buddies (1980-1982)
  • Tales from the Crypt (1992)
  • Band of Brothers (2001)
Film/Dizi Adı Yıl
Forrest Gump 1994
Saving Private Ryan 1998
The Green Mile 1999
Cast Away 2000
Bosom Buddies 1980-1982
Tales from the Crypt 1992
Band of Brothers 2001
Bunlarada Göz Atın :
Robert Knepper Kimdir? Biyografisi, Oynadığı Dizi ve Filmler

Tom Hanks Aldığı Ödüller ve Adaylıklar

Tom Hanks kariyeri boyunca birçok prestijli ödül kazanmıştır. İlk büyük çıkışını 1988 yapımı Big filmi ile yapan Hanks, bu filmdeki performansıyla En İyi Erkek Oyuncu dalında Akademi Ödülü’ne (Oscar) aday gösterilmiştir. Ardından 1993 yapımı Philadelphia filmi ile bir Oscar ödülü kazanmıştır.

Bu başarısını Forrest Gump filmi ile sürdüren Tom Hanks, bu filmdeki performansıyla tekrar Oscar ödülü kazanmıştır. Ardından 2000 yapımı Cast Away filmiyle de yine En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar adayı olmuş ve herkesin takdirini kazanmıştır.

Tom Hanks ayrıca Altın Küre, Emmy, BAFTA gibi birçok ödül ve adaylık da almıştır. Oyunculuğuyla sadece seyirci değil, eleştirmenlerin de kalbini kazanmış ve birçok ödülle onurlandırılmıştır.

Üstelik sahip olduğu ödüller kadar aday olduğu kategorilerle de dikkat çekmektedir. Yıllar içinde aldığı adaylıklar ve kazandığı ödüllerle Tom Hanks, sinema dünyasının en önemli ve en başarılı isimlerinden biri olmuştur.

Tom Hanks Unutulmaz Söz ve Replikleri (Tablo)

Tom Hanks Unutulmaz Söz ve Replikleri (Tablo)

Tom Hanks, kariyeri boyunca birçok unutulmaz söze ve repliğe imza atmıştır. Kendine özgü tarzı ve samimi oyunculuğu ile izleyicilerin kalplerine taht kurmuştur. İşte Tom Hanks’in unutulmaz sözleri ve replikleri:

  • Hayat, çikolatadan daha fazlasıdır! – Forrest Gump
  • Koyun ve balık yerken her şeyi unut, su iç ve limonata yap. – Forrest Gump
  • Bir şeyi çok istediğinizde, bütün evreni onun gerçekleşmesi için sizi yönlendirir. – Forrest Gump

Tom Hanks’in oyunculuğunu ve oyunculuk kariyerini değerlendiren bir tablo şu şekildedir:

Film / Dizi Adı Yapım Yılı
Forrest Gump 1994
Saving Private Ryan 1998
Cast Away 2000
The Green Mile 1999
Cevap bırakın