Lena Headey Kimdir? Biyografisi, Oynadığı Dizi ve Filmler

0

Lena Headey’nin eğitimden kariyer başlangıcına, dönüm noktalarından ödüllere kadar yaşamı ve kariyeri hakkında detaylı bilgiler.

Lena Headey Eğitimi ve Kariyer Başlangıcı

Lena Headey, 3 Ekim 1973 tarihinde Bermuda’da dünyaya geldi. İngiliz asıllı olan oyuncu, çocukken ailesiyle birlikte İngiltere’ye taşındı. 17 yaşında oyunculuk kariyerine adım atan Headey, o dönemde pek çok tiyatro oyununda rol aldı.

Headey’nin oyunculuk kariyeri, 1992 yapımı Waterland filmi ile başladı. Ardından The Jungle Book, Mrs. Dalloway gibi yapımlarda rol alarak adını duyurmaya başladı.

1994 yapımı Aberdeen filmi ile uluslararası arenada dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Lena Headey, The Brothers Grimm, 300, Terminator: The Sarah Connor Chronicles gibi yapımlarla geniş kitleler tarafından tanındı.

Headey, 2011 yılında Game of Thrones dizisinde Cersei Lannister karakterine hayat vermesiyle tüm dünyada ün kazandı. Oyunculuk kariyerindeki bu dönem noktası, onun uluslararası alanda tanınmasını sağladı.

Ayrıca, Headey’in oyunculuk kariyeri boyunca pek çok ödüle aday gösterildiği ve önemli performanslar ortaya koyduğu bilinmektedir.

Lena Headey Kariyerindeki Dönüm Noktaları

Lena Headey, oyunculuk kariyerinde birçok dönüm noktası yaşamıştır. Bunlardan ilki olan Waterland filmiyle tanınmış ve dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Filmdeki başarısı ile daha fazla projede yer almış ve kariyeri hızla yükselmeye başlamıştır.

Lena Headey, 2000 yılında çekilen düşük bütçeli The Parole Officer filmiyle daha geniş bir kitleye ulaşmayı başarmıştır. Bu filmdeki başarısı sayesinde Hollywood’dan teklifler almaya başlamış ve uluslararası alanda tanınmıştır.

300 filmi, Lena Headey’nin kariyerinde büyük bir dönüm noktası olmuştur. Filmdeki performansıyla büyük beğeni toplamış ve pek çok hayran kazanmıştır. Bu film, onun uluslararası alanda adını duyurmasını sağlamıştır.

Game of Thrones dizisi, Headey’nin kariyerinde en önemli dönüm noktalarından biridir. Cersei Lannister karakterini canlandırdığı bu dizi, dünya çapında büyük bir fenomen haline gelmiş ve oyunculuğunu tüm dünyaya kanıtlamasını sağlamıştır.

Bunlarada Göz Atın :
Carl Weathers Biyografisi, Oynadığı Dizi ve Filmler

Lena Headey Özel Hayatı

Lena Headey Özel Hayatı

Lena Headey Özel Hayatı

Lena Headey, 3 Ekim 1973’te Bermuda’da doğmuştur. Annesi Yorkshirelı bir yoga öğretmeni, babası ise bir denizci ve şarkıcıdır. Annesi ve babası Lena 5 yaşındayken boşanmıştır. Headey, 1981’de annesi ve abisiyle birlikte İngiltere’ye taşındı. 17 yaşında bir arkadaşı onu oyunculuk ajansına yazdırdı ve 17 yaşındayken oyunculuk kariyerine başladı.

Lena Headey‘nin oyunculuk kariyeri kadar özel hayatı da oldukça ilgi çekicidir. 2007’de müzisyen Peter Loughran ile evlenen Headey, 2013 yılında boşanmıştır. Çiftin 1 oğulları vardır. Lena, 2018 yılında yapımcı Dan Cadan ile evlenmiştir ve çiftin bir kız çocukları vardır. Ailenin mutlu bir şekilde birlikte yaşamaya devam etmektedir.

Lena Headey, özel hayatına dikkat eden ve medyadan uzak duran bir oyuncudur. Genellikle iş yaşamını ve ailesini birbirinden ayırmaya çalışan Headey, özel hayatı hakkında da pek fazla bilgi vermemektedir.

Oyuncunun sosyal medya hesaplarında da pek aktif olmadığı ve özel hayatının bilinmeyen detayları bulunmaktadır. Lena Headey, kendisini magazin dünyasına pek fazla karıştırmayan ve özel hayatının gizliliğine dikkat eden bir isim olarak tanınmaktadır.

Lena Headey Oynadığı Dizi ve Filmler (Tablo)

Lena Headey, kariyeri boyunca birçok dizi ve filmde rol almıştır. İşte oyuncunun oynadığı bazı dizi ve filmler:

  • Waterland (1992)
  • The Remains of the Day (1993)
  • The Jungle Book (1994)
  • The Brothers Grimm (2005)
  • 300 (2006)

Bunlar sadece Lena Headey’nin filmografisinde bulunan birkaç örnektir. Oyuncu, kariyeri boyunca birçok farklı türde filmde başarılı performans sergilemiştir.

Lena Headey Aldığı Ödüller ve Adaylıklar

Lena Headey, kariyeri boyunca birçok önemli ödül ve adaylık elde etmiştir. İlk büyük çıkışını ‘The Remains of the Day’ filmindeki performansıyla yapmış ve bu role aday gösterilmiştir. Ayrıca ‘300’ filmindeki performansıyla Saturn Ödülleri’ne aday gösterilmiştir ve yakaladığı başarı ile dikkatleri üzerine çekmiştir.

Bunlarada Göz Atın :
Tyler Posey Kimdir? Biyografisi, Oynadığı Dizi ve Filmler

2008 ve 2009 yıllarında, ‘Terminator: The Sarah Connor Chronicles’ dizisindeki performansı ile Saturn Ödülleri’ne en iyi kadın oyuncu kategorisinde iki kez aday gösterilmiştir. Bu adaylıklar, yetenekli oyuncunun ne kadar başarılı bir kariyere sahip olduğunun kanıtıdır.

2015 yılında, ‘Game of Thrones’ dizisindeki rolüyle Eylül ayının en iyi kadın dizi oyuncusu seçilmiş ve bu performansı ile En İyi Yardımcı Kadın Dizi Oyuncusu dalında Emmy Ödülü’ne aday gösterilmiştir. Aynı zamanda, bu rolüyle Screen Actors Guild Awards (Ekran Oyuncuları Birliği Ödülleri) tarafından da ödüle layık görülmüştür.

2019 yılında Emmy Ödülleri’nde ‘Game of Thrones’ dizisiyle en iyi kadın dizi oyuncusu dalında aday gösterilen Lena Headey, oyunculuk kariyerinin en büyük milet taşlarından birini yaşamıştır. Bu adaylıklar, geniş bir hayran kitlesine sahip olan Headey’nin başarılı oyunculuk kariyerini tescillemiştir.

Toplamda, Lena Headey kariyeri boyunca 20’nin üzerinde ödüle ve 50’den fazla adaylığa layık görülmüştür. Bu da onun, oyunculuk dünyasındaki saygın konumunu ve başarılarını göstermektedir.

Lena Headey Unutulmaz Söz ve Replikleri (Tablo)

Lena Headey, kariyeri boyunca birçok unutulmaz replik ve sözle hayranlarının kalbinde taht kurmuştur. İşte onun en etkileyici sözleri ve replikleri:

  1. Bir kraliçenin, kocasının başka bir kadına aşık olduğunu bilmesi zor. Ama o zaman ne yapacağımı bilirim. Onun için ölürüm. (Cersei Lannister karakteri, Game of Thrones)
  2. Küçük bir kadın, kocaman bir dalgayı ne zaman yıkabilir ki? (Queen Gorgo karakteri, 300)

Kariyeri boyunca pek çok farklı karakteri canlandıran Headey, her biri unutulmaz sözlerle izleyicilere kendini sevdirmeyi başarmıştır.

Film/Dizi Unutulmaz Söz/Replik
Game of Thrones Kraliçelerin tahtı sallanmaz.
300 Savaşın en güzel yanı, savaşın bitmesidir.

Bu tablo, Lena Headey’nin unutulmaz repliklerinden sadece birkaçını içermektedir. Oynadığı diğer yapımlarda da benzer şekilde etkileyici sözleri bulunmaktadır.

Cevap bırakın