Robin Wright Kimdir? Biyografisi, Oynadığı Dizi ve Filmler

0

Robin Wright’un eğitimi, kariyeri, özel hayatı, oynadığı dizi ve filmler, aldığı ödüller, unutulmaz sözleri hakkında bilgi edinin.

Robin Wright Eğitimi ve Kariyer Başlangıcı

Robin Wright 1966 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde doğmuştur. Genç yaşta oyunculuk kariyerine adım atan Wright, lise eğitimini tamamladıktan sonra oyunculuk eğitimi almak üzere Paris’e gitmiştir. Burada tam anlamıyla oyunculuk yeteneklerini keşfeden Wright, oyunculuk kariyerine yön vermeye başlamıştır.

Kariyerine başladığı ilk yıllarda farklı reklam ve dizi projelerinde yer alan Robin Wright, kısa sürede dikkat çekmeyi başarmıştır. Santa Barbara adlı dizideki Hızır Paşa karakteriyle geniş kitlelere tanınmış ve beğeni toplamıştır.

Bu dönemde oyunculuk kariyerine başlamıştır ve kısa sürede yapımcılar ve yönetmenlerin dikkatini çekmiştir. Yaptığı başarılı çalışmalarla birçok ödül kazanan Wright, oyunculuk kariyerinde hızla yükselmeye başlamıştır.

Robin Wright kariyerinin bu döneminde aldığı eğitimler ve başlangıç aşamalarıyla kendini kanıtlamış ve sinema dünyasında önemli bir yer edinmiştir.

Robin Wright Kariyerindeki Dönüm Noktaları

Robin Wright Kariyerindeki Dönüm Noktaları

Robin Wright Kariyerindeki Dönüm Noktaları

Robin Wright oyunculuk kariyerinde birçok önemli dönüm noktası yaşamıştır. İlk büyük çıkışını, 1987 yapımı The Princess Bride filmi ile gerçekleştirmiştir. Bu film, genç yaşta oyunculuk kariyerine başlamasına rağmen yeteneklerini göstermesine olanak sağlamış ve ona geniş bir izleyici kitlesi kazandırmıştır.

1994’te ise Robin Wright, Forrest Gump filmindeki performansıyla büyük beğeni toplamış ve aktrislik kariyerindeki çıkışını bir kez daha kanıtlamıştır. Oynadığı Jenny rolü, ona Emmy ve Altın Küre adaylıkları getirmiştir.

2003 yılında başlayan House of Cards dizisindeki performansı, Robin Wright‘ın kariyerindeki en dönüm noktalardan biridir. Claire Underwood karakteri, izleyiciler tarafından büyük ilgi görmüş ve Wright’a Altın Küre ve Emmy gibi büyük ödüllerin kapılarını açmıştır.

Bunlarada Göz Atın :
Aaron Eckhart Kimdir? Biyografisi, Oynadığı Dizi ve Filmler

Bu dönüm noktalarının yanı sıra Robin Wright, Pennies from Heaven, The Private Lives of Pippa Lee, Moneyball, Wonder Woman gibi birçok başarılı filmde de yer almış ve kariyerini zirveye taşımıştır. Oyunculuğu ve seçtiği roller ile Robin Wright, endüstri içindeki saygın konumunu her zaman korumuştur.

Robin Wright Özel Hayatı

Robin Wright, özel hayatıyla da oldukça dikkat çeken bir oyuncudur. İlk evliliğini 1986 yılında yapıp üç yıl sonra boşanan Wright, 1996 yılında ünlü aktör Sean Penn ile evlendi. Bu evlilikten iki çocuğu olan Wright, 2010 yılında Penn’den boşandı.

Oyuncu, 2018 yılında Fransız Saint-Vincent-de-Cosse’da Fransız Saint-Vincent-de-Cosse’da insan hakları savunucusu Clement Giraudet ile evlenmiştir. Çift, o zamandan beri mutlu bir evlilik sürdürmektedir.

Özel hayatıyla sürekli gündemde olan Robin Wright, birçok hayranını da özel yaşamıyla etkilemeyi başarmıştır.

Robin Wright Oynadığı Dizi ve Filmler (Tablo)

Robin Wright, kariyeri boyunca birçok farklı dizi ve filmde yer almış deneyimli bir aktristir. İlk olarak 1984 yılında Elvis Presley’in hayatını konu alan ve Leslie Nielsen’ın da yer aldığı The Yellow Rose dizisi ile televizyon dünyasına adım atmıştır.

1987 yapımı romantik drama filmi The Princess Bride ile büyük beğeni toplamıştır ve bu filmdeki performansı ile geniş kitleler tarafından tanınmaya başlamıştır. Bu filmdeki performansı ile dikkatleri üzerine çeken Wright, kariyerindeki dönüm noktalarından birini yaşamıştır. Ardından birçok farklı film ve dizide rol almaya başlamıştır.

  • Forrest Gump (1994)
  • Unbreakable (2000)
  • The Princess Bride (1987)
  • Moneyball (2011)
  • Wonder Woman (2017)

Bunlar sadece Wright’ın rol aldığı filmlerden sadece birkaçıdır. Ayrıca başarılı oyuncu, House of Cards dizisindeki Claire Underwood karakteri ile de büyük beğeni toplamıştır.

Bu tablo, Wright’ın kariyeri boyunca rol aldığı bazı dizi ve filmleri göstermektedir:

Bunlarada Göz Atın :
Jon Cryer Kimdir? Biyografisi, Oynadığı Dizi ve Filmler
Dizi/Film Adı Yıl
The Princess Bride 1987
Forrest Gump 1994
Unbreakable 2000
House of Cards 2013-2018

Robin Wright, uzun ve başarılı kariyeri boyunca birçok farklı proje içinde yer almış deneyimli bir aktristir. Oynadığı dizi ve filmler ile unutulmaz karakterlere hayat vermiş ve geniş kitleler tarafından sevilmiştir.

Robin Wright Aldığı Ödüller ve Adaylıklar

Robin Wright, kariyeri boyunca birçok önemli ödül ve adaylık elde etmiştir. Özellikle House of Cards dizisindeki performansıyla dikkat çeken Wright, bu rolüyle birçok ödül kazanmıştır.

İlk büyük ödülünü 1994 yılında başrolünü paylaştığı Forrest Gump filmiyle almıştır. Bu filmdeki performansıyla Altın Küre’ye aday gösterilmiş ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Adaylık elde etmiştir.

Ardından 2014 yılında House of Cards dizisiyle En İyi Kadın Oyuncu dalında Altın Küre kazanmıştır. Ayrıca bu rolüyle birçok kez Emmy Ödülü’ne aday gösterilmiş ve bir kez kazanmıştır.

Robin Wright’in aldığı ödüller arasında Screen Actors Guild Awards, Satellite Awards, ve Online Film & Television Association Awards gibi birçok prestijli ödül bulunmaktadır. Ayrıca birçok film festivalinde de En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görülmüştür.

Robin Wright Unutulmaz Söz ve Replikleri (Tablo)

Robin Wright, kariyeri boyunca dillere destan olmuş birçok unutulmaz replik ve sözleri ile sinema dünyasında iz bırakmıştır. İşte, onun kariyerinde yer etmiş unutulmaz sözleri:

Bir insan mesafeli durarak mutlu olabilir mi? Sanmıyorum. Rep’den devrim yaratan bir parçayı mutlaka dans etmeliyiz.

İnsanlar kendilerine verilen yeteneklerin üzerinde bir şeye sahip olmayı istiyorlar, ve bunun sahip olduğu görünen başarılarla özdeşleştiriyorlar. Yeterince cevap veremeyince takıntıya dönüşebiliyor.

Hazırı olan çırak değilim ben. Öğrenmek istediği şeylerle bu dünya beni ödüllendirdi.-

Kendi dilinizde konuşurken, dikkatli olun. Savaş kazanılır, kalpler kazanılır, konuşma olgunluğuyla kazanılır.

Cevap bırakın