Christopher Lloyd Kimdir? Biyografisi, Oynadığı Dizi ve Filmler

0

Christopher Lloyd’un eğitimi, kariyer başlangıcı, dönüm noktaları, özel hayatı, oynadığı dizi ve filmler, aldığı ödüller, unutulmaz söz ve replikleri.

Christopher Lloyd Eğitimi ve Kariyer Başlangıcı

Christopher Lloyd, 22 Ekim 1938 tarihinde Stamford, Connecticut’ta doğmuştur. Kendisi Maine eyaletinde yer alan ‘Pike School’ ve ‘Fessenden School’ isimli okullarda eğitim almıştır. Daha sonra ise The Choate School isimli kolejden mezun olmuştur. Eğitim hayatı boyunca tiyatro ile ilgilenen Lloyd, üniversite eğitimi için de aynı alanda kendini geliştirmeye karar vermiştir.

California, Berkeley’de bulunan University of California, Berkeley isimli üniversitede eğitim gören Christopher Lloyd, burada tiyatro üzerine yoğunlaşmış ve oyunculuk konusunda kendini geliştirmiştir. Üniversite eğitiminin ardından profesyonel anlamda tiyatro kariyerine başlayan Lloyd, birçok farklı tiyatro oyununda rol almış ve performansıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

Lloyd, eğitim hayatı boyunca aldığı tiyatro eğitimleri ve sahne deneyimleri sayesinde kariyerine güçlü bir temel atmış ve başarılı bir oyuncu olma yolunda hızla ilerlemiştir. Eğitim hayatındaki disiplinli çalışmaları ve tiyatrodaki yeteneği, onun kariyerindeki dönüm noktalarından biri olmuştur.

Christopher Lloyd Kariyerindeki Dönüm Noktaları

Christopher Lloyd Kariyerindeki Dönüm Noktaları
Christopher Lloyd, Kariyerindeki Dönüm Noktaları

Christopher Lloyd, kariyerinde birçok önemli dönüm noktası yaşamıştır. Oyunculuk kariyerine tiyatroda başlayan Lloyd, daha sonra televizyon ve film dünyasında adını duyurmuştur. 1975 yılında James Fennimore Cooper’ın romanından uyarlanan The Last of the Mohicans adlı filmle oyunculuk kariyerine başlamıştır.

Bu filmdeki performansıyla dikkatleri üzerine çeken Christopher Lloyd, kısa sürede daha büyük projelerde yer almaya başlamıştır. Ardından 1985 yılında rol aldığı Back to the Future serisiyle büyük bir çıkış yakalamış ve ününe ün katmıştır.

Bunlarada Göz Atın :
Michael Hogan Kimdir? Biyografisi, Oynadığı Dizi ve Filmler

Ancak oyunculuğunun dönüm noktalarından biri de 1982 yılında Taxi dizisinde canlandırdığı Reverend Jim Ignatowski karakteri olmuştur. Bu karakterle oyunculuk kariyerinde birçok ödül kazanan Lloyd, artık Hollywood’un en önemli oyuncularından biri haline gelmiştir.

Film ve televizyon dünyasında kariyerindeki dönüm noktaları saymakla bitmeyen ünlü oyuncu, yetenekleriyle herkesin takdirini kazanmış ve unutulmaz bir oyuncu olmayı başarmıştır. Bugün bile birçok projede yer alan Christopher Lloyd, kariyerindeki dönüm noktaları ile sinema ve televizyon dünyasına unutulmaz bir iz bırakmıştır.

Christopher Lloyd Özel Hayatı

Christopher Lloyd, Amerikalı ünlü bir aktör ve komedyen. 22 Ekim 1938 tarihinde Stamford, Connecticut’ta doğdu. Lloyd, oyunculuk kariyerine 1961 yılında tiyatro oyunlarında başladı ve uzun yıllar sahne üzerinde performans sergiledi.

Lloyd, kişisel hayatını oldukça özel tutan bir aktör. Nadiren röportajlar verir ve sosyal medyada aktif değildir. 1988 yılında evlendiği eşi Jane Walker Wood ile uzun yıllardır mutlu bir evliliği devam etmektedir.

Özel hayatına dair pek fazla bilgi vermek istemeyen Christopher Lloyd, hobileri arasında resim yapmak ve kitap okumak bulunmaktadır. Ayrıca doğa yürüyüşleri yapmayı ve seyahat etmeyi çok seven Lloyd, boş zamanlarını genellikle bu aktivitelerle değerlendirir.

Oyunculuğu kadar özel hayatıyla da dikkat çeken Christopher Lloyd, sevenleri tarafından saygıyla karşılanmaktadır. Amerikan sinema ve televizyon tarihinde unutulmaz izler bırakan bu usta aktör, özel hayatını da ustalıkla sürdürmektedir.

Christopher Lloyd Oynadığı Dizi ve Filmler (Tablo)

Christopher Lloyd, uzun kariyeri boyunca birçok unutulmaz dizi ve filmde yer almıştır. İşte onun oynadığı bazı önemli yapımlar:

  • Marta del Duca – Ana and the King of Siam (1965)
  • 152 – Hakki ‘The Enforcer’ (1973) – The Streets of San Francisco (1972)
  • Profesor K. Ross – “The Jolly Swagman” (1974) – The Streets of San Francisco (1972)
  • Rick Turner – ‘The Prison’ (1976) – The Streets of San Francisco (1972)
Bunlarada Göz Atın :
Matthew Perry Kimdir? Biyografisi, Oynadığı Dizi ve Filmler

Tabloda daha fazla yapıtını bulabilirsiniz:

Film/Dizi Adı Yıl
Back to the Future 1985
Back to the Future Part II 1989
Back to the Future Part III 1990
Taxi 1978-1983

Christopher Lloyd Aldığı Ödüller ve Adaylıklar

Christopher Lloyd, kariyeri boyunca birçok ödül ve adaylık kazanmıştır. Usta oyuncu, heyecan verici performanslarıyla birçok kez ödül almış ve takdir edilmiştir.

Christopher Lloyd, 1983 yılında ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ dalında Annie ödülü kazanmış ve 1986 yılında ‘En İyi Erkek Oyuncu’ dalında Drama Desk ödülünü almıştır. Ayrıca 1988 yılında En İyi Erkek Oyuncu dalında Saturn ödülüne aday gösterilmiştir.

1992 yılında, ‘Adam’s Family’ filmindeki rolü nedeniyle En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Saturn ödülünü kazanan Lloyd, 2003 yılında ise ‘En İyi Cast Üyesi’ dalında Grammy ödülünü kazanmıştır.

Christopher Lloyd, kariyerinin başından beri dikkat çeken performanslarıyla birçok ödüle layık görülmüş, sinema ve televizyon dünyasının en önemli ödüllerine adaylık kazanmıştır.

Christopher Lloyd Unutulmaz Söz ve Replikleri (Tablo)

Christopher Lloyd Unutulmaz Söz ve Replikleri (Tablo)
Christopher Lloyd Unutulmaz Söz ve Replikleri (Tablo)

1. Başkanım, benim bacaklarım yok! – Geri Dönüşüm

2. Gelecekte ne zamanımız olacak? Gelecek bir kumar dizesi gibidir; Benim için her zaman işleyen bir şeydir. – Geri Dönüşüm II

3. Hey, siz adamlar mı?! – Geri Dönüşüm III

4. 1.21 gigawatt, 1.21 gigawatt! – Geri Dönüşüm

5. Dünya başka bir galaksiye ulaştığında utanç verici bir yer olacak. – Geri Dönüşüm II

Cevap bırakın